Jump to content

Pozdrav goste!

Slobodno se registriraj ukoliko želiš sudjelovati u raspravama i zabavljati se s ostalim forumašima!

Photo

Alternativna Medicina

• Please log in to reply
226 replies to this topic

Poll: Anketica moja malena (: (40 member(s) have cast votes)

Vjeruješ li u mogučnost izliječenja alternativnim metodama?

1. Da (27 votes [77.14%])

Percentage of vote: 77.14%

2. Ne (8 votes [22.86%])

Percentage of vote: 22.86%

Vote Guests cannot vote

#1 Moontaylor

Moontaylor

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 3012 posts

Posted 15 Jul 2010 - 11:51

Posted Image

U vrijeme kad moderna znanost itekako ima najbitniju ulogu vezanu uz zdravlje čovjeka počinje se događati zanimljiv fenomen; da li je razlog skupoća određenih liječenja, nevoljkost čekanja u redovima na zdravstvu, strah istine koju bi liječnik mogao otkriti, nepovjerenja u zdrastvo radi niza teorija zavjere... ali činjenica je da se sve više ljudi okreće alternativnoj medicini.
Nije bitno da li je riječ o receptima naših prabaka, neobičnim ljudima koji imaju sposobnost liječenja drugih na vrlo neobične načine ili pak bilo kojim drugim alternativnim liječenjima koja moderna znanost tek počinje proučavati, ali istina je da se po ovom pitanju događa nešto nevjerojatno. U moru šarlatana svako malo nas iznenadi i ostavi bez riječi neki slučaj nevjerojatnog izliječenja koji obitelj oboljelog ali i njegove doktore ostavlja bez komentara.

Osobno, kad bi počeo nabrajati što sam sve čitao, čuo, ali i neke stvari vidio na svoje oči gospon doktor našeg foruma i kompanija bi mi rezervirali mjesto u ludnici. :nice: Dobra je stvar da ako vas zanima alternativna medicina, zagrebite malo ispod i iznenadit ćete se koliko sadržaja ima u RH, Sloveniji, Bosni i Srbiji. Vjerovali ili ne, ali imamo čak i šamane, iscjelitelje koji djeluju viskom, učitelje svih vrsta joga i meditacija, bioenergetičare, ljude koji liječe unutar vašeg astralnog polja, ljude koji liječe anđelima... itd. Drago mi je što pojedince koje sam upoznao, ili osobno znam, da za njih mogu staviti lijevu ruku u vatru da nisu šarlatani. To je ista priča kao i sa svim "misterijima" koji su oko nas; jednom kad zagrebeš ispod površine otkriješ crnu rupu za koju ne znaš niti koliko je duboka niti šta te unutra sve čeka. I ako odlučiš skočiti, uskoro shvatiš kako je Alisi bilo kad je počela propadati.

Koji su tvoji susreti s ovom temom? :wink:

To je jako skakljiva, ali ujedno i zanimljiva tema. Mislim, na cudotvorno izljecenje.

Jedinu stvar koju znam iz svog neposredno zivota, ne znam moze li se pod cudotvornim izljecenjem navesti, ali imam obiteljskog prijatelja koji namjesta kosti u cijelom tijelu i isto tako i kraljeznicu.

Kao sto sam kaze u sali:˝ Zavrsio sam za konobara i to ne bi da nisam castio profesore i donio im prsut.˝

I u jednom dijelu svoga zivota, dobio je nadnaravno prosvjetljenje i vidjenje u obliku sna. I od toga dana sve se promjenilu u njemu.
I par godina nakon toga otac jedne bolesne curice od koje su svi ljecnici digli ruke i rekli: Samo su jos danu ostali.
Tuzio mu se jako prijatelju kako ne zna sto ce, dijetu mu umire, a on je bespomocan. I tada je moj prijatelj osjetio da ju moze spasiti.
Otac izbezumljen od briga i svega, nije sekunde cekao doveo je do njega i nakon par tretmana dijete se ustalo i ozdravilo.

I od tada radi. I sto se tice namjestanja kostiju, zglobova, kraljeznice i svega ostalog, vjerujem mu vise nego ne znam kojem doktoru ili strucnjaku koji se kune u svoje znanje i diplomu.

Moja je mama prije 15 godina, dok smo jos u Njemackoj zivili, nakon pregleda kraljeznice dobila izravnu uputnicu za operaciju kraljeznice. I kad je cula sto joj je sve bilo sasadjeno, da se tako izrazim i kako ce zivjeti poslje toga i da je postotak za uspjeh samo 50 %, potpisala je da na svoju incijativu odlazi iz bolnice i na izlasku doktor joj je rekao, da nabavi pempas i invalidska kolica.

Evo jos i danas joj ne treba niti jedno ni drugo. Je da je i sada zna zaboliti kraljeznica, ali to je radi njezine neopreznosti i nemirovanja.
Danas je tako, jer kad smo se vratili iz Njemacke, jedan dan su je uhvatila ledja, da se nije mogla ustati. I tako smo culi za toga , sad, prijatelja i otisli do njega.
Mama je naravno ponjela sve dokumente, slike itd. Na sto se ovaj nasmijao, kad mu je to sve dala i bacio sve dok. u hodnik.
I rekao mami:˝Nisam ti ja doktor. Daj mi svoju desnu ruku.˝

Kad mu je dala ruku, on je njezin dlan naslonio na svoju podlakticu i svoj dlan na njezinu podlakticu. I tocno joj rekao sto, gdje i kako joj je kraljeznica ostecena.
Isto tako joj je rekao, da ima dio kraljeznice koji ne smije dirati, jer je preopasno.

I nakon mjesec dana, mama je od poluzgurene zene, koja se nije mogla normalno slegnuti, cucnuti, dodirnuti prste noge ili tako sto. Postala normalna zena, s skoro zdravom kraljeznicom. Jer taj dio nikad joj nije smio raditi.

I kad ga netko pita pa kako to radis, samo odgovori:˝Ja nisam niti doktor niti sam ucen covjek. Ali tocno znam gdje i sto te boli kad te pregledam. Iscesenja, lomove i sl. to mogu svakoga nauciti da zna, ali kraljeznicu to ne mogu. To ne rade moje ruke, vec Njegove.˝ I tada je pogledao u Isus.

Vidjevsi to vjerujem u cuda i ozdravljenja.

Jer ako znate pronadjite mi koga da objasni taj fenomen ,tj. cudo. Da covjek samo rukama namjesta kraljeeznice kod ljudi koje se, po pravilima moderne medicine, mogu samo jako rizicnim operacijama spasiti i to sa vjerojatnoscu od samo 50%.
Ako nadjete objasnjenje, rado ga prihvatim. A isto tako na svojoj sam kozi osjetio. X puta dok sam trenirao judo, pomjerio bi se koji prsljen, izvrnuo nogu, prst ili tako sto. Odem kod ovoga prijatelja, on vrati kost na svoje mjesto i nakon dan odmora, opet mogu nastaviti raditi kao i prije.

Pokusajte objasniti kako on kao laik, poznaje kako covjeku vratiti na pravo mjesto prsljen, kako zna koliko smije i koliko jako uprijeti, koliko ga izvuci itd.

A vjerujem da vecina vas poznaje koliko je kraljeznica osjetljiv dio naseg tijela. Vjerujem da doktori medju nama najbolje to znaju.

Evo to je moje iskustvo sa ozdravljenima. I za ovo sto sam napisao stojim zivotom svojim iza toga.

#2 Loukas

Loukas

Farmer

• Član
  • Pip
  • 71 posts

Posted 15 Jul 2010 - 12:12

alternativna medicina je zaista nešto vrlo vrlo žačuđujuće, svjedočio sam jednom takvom izlječenju kad mi je stari padao u nesvjest od glavobolje nakon posla, mama je zvala neku ženu koja je neš molila i držala ruke nad njim dok je on bio u nesvjesti, pol sata kasnije se probudio ko da mu ništa nije bilo

negovorim da se treba sljepo vjerovati u to, ali doista ima funkcionalnosti u tome

#3 Loukas

Loukas

Farmer

• Član
  • Pip
  • 71 posts

Posted 15 Jul 2010 - 20:07

Moja prijateljica se jučer onesvijestila. Mi smo samo čekali. Pola sata kasnije je ustala kao da ništa nije bilo. Jer jasno, kao i tvoj otac, skupilo mu se nešto u tijelu i došlo mu je loše.

Mislim, ok je što si vidio, međutim to ti nije bog zna kaj. Da ti je otac bio mrtav, eh to bi već bilo nešto oko čega bi se omotao i slušao pažljivo. :) Ili da je ustao za tri minute, a ne pola sata (+ što je žena trebala doći + sve ostalo). Predložio bih ti ocu da odmara, više nije mlad. :P

ma to je bilo prija cirka 5-6 godina, znam da nije Bog zna što, al čuj meni je ko klincu to bilo djelo Božije, a ipak je pomoglo, koliko toliko, naravno bolovi su se opet javili nakon par mjeseci

#4 Moontaylor

Moontaylor

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 3012 posts

Posted 16 Jul 2010 - 08:48

Mislio sam nesto napisat, ali sam onda slucajno pobrisao. I sad ga ne mogu vratiti. Mozda jednostavno i ne trebam nista napisat. Samo mogu zaliti kako neki ljudi mogu uvijek tako bahato, arogantno i preuzviseno uvijek nad drugima komentare slagati i ismijavati svaki njihovu rijec, misljenje ili dozivljaj.

Spustite se na zemlju, niste svu pamet svijeta pokupili, kao ni ja.

#5 Loukas

Loukas

Farmer

• Član
  • Pip
  • 71 posts

Posted 16 Jul 2010 - 13:16

nije absolute bollocks, i alternativna medicina ima svoje terapije, da se nastavilo vjerovatno se nebi vratili bolovi

zaboravio sam naglasiti da nam žena nije htjela uzeti ni lipu, čak ni kad je mama inzistirala da uzme 100 kuna koje joj je nudila

#6 Veles

Veles

ljuta zvijer

• Član
  • PipPipPipPip
  • 7427 posts

Posted 16 Jul 2010 - 17:43

Ne mogu da se ne oglasim po ovome pitanju.

Ljudi su se tisućama godina zubima i noktima na sve moguće i nemoguće načine borili za svoje zdravlje, van svake nade molili se višim silama, iz očaja očekivali čudesa da spase njih i njihove najmilije od sigurne smrti koje su nosile uglavnom neizlječive i neshvatljive boleštine.

Danas, kad je cjelokupno akumulirano znanje svih proteklih naraštaja dovelo do toga da većinu tih bolesti možemo izliječiti i shvatiti, kada su lijekovi koji bi prijašnjim naraštajima bili pravo čudo naša svakodnevica, psotoje ljudi (i to sve veći broj njih) koji tom znanju i tim lijekovima bahato okreću leđa i posve suludo traže rješenje u promašenim pokušajima iz mraka prošlosti ispunjenog epidemijama, patnjom i smrti.

Eto.

#7 Mshai

Mshai

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 1425 posts

Posted 16 Jul 2010 - 18:04

Danas, kad je cjelokupno akumulirano znanje svih proteklih naraštaja dovelo do toga da većinu tih bolesti možemo izliječiti i shvatiti, kada su lijekovi koji bi prijašnjim naraštajima bili pravo čudo naša svakodnevica, psotoje ljudi (i to sve veći broj njih) koji tom znanju i tim lijekovima bahato okreću leđa i posve suludo traže rješenje u promašenim pokušajima iz mraka prošlosti ispunjenog epidemijama, patnjom i smrti.

Eto.

Poštujem tvoj stav.

U Alternativnu medicinu spada i liječenje raznoraznim receptima samoniklog ljekovitog bilja, pa da te odmah pitam kako onda objašnjavaš npr. situaciju koja se relativno nedavno dogodila: prijateljica imala bubrežni kamenac veličine pikule. Doktori je, kako to ide, stavili na čekanje MJESEC dana za operaciju, a nju su bolovi doslovce bacali u nesvijest. Otišla je na nagovor kod jedne specijalistice iridologije ("rubne" znanosti o proučavanju ljudskog oka, tj. šarenice, unutar koje se na temelju šablona mogu vidjeti SVE bolesti ljudskog tijela), koja joj je obavila pregled, potvrdila to sa bubreg i pronašla još nešto (ne sjećam se šta). Promjenila joj je prehranu, unijela joj troduple doze orašastih plodova za jest i još nekakve čajeve samoniklog ljekovitog bilja i opisala joj doziranje. Da pređem na stvar: 2 tjedna nakon što je počela piti te čajeve i jesti što joj je gospođa napisala, bolovi su prestali. Mjesec dana je prošlo, došla je na snimanje pred operaciju i doktori su otkrili da je pikula nestala. Nisu mogli vjerovati i snimili su je još 2x za svaki slučaj. Takvih primjera, ali i puno ozbiljnijih imaš koliko hoćeš. Barem što se recepata iz prirode tiče i čudnih pristupa dijagnosticiranja bolesti.

Ipak, postoji kvaka; ako prestane piti te čajeve i jesti orašaste plodove i ne znam šta još sve ne, postoji dobra mogućnost da će joj se kamenac vratiti. To je unutar programa njenog tijela.

No, općenito, medicina će postići svoje zlatno doba u budućnosti kad se okrene ne prema izliječenju kao što to sada radi, već prema PREVENCIJI bolesti. A gotovo sva alternativna medicina stavlja jak naglasak na prevenciju oboljenja.

#8 Neph

Neph

chromatic chimera

• Član
  • PipPipPip
  • 2439 posts

Posted 16 Jul 2010 - 19:11

Budući je neizbježno da se i ovaj topic okrene kvaziraspravama tipa "Snaha frenda mog buraza je doživila čudotvorno izljećenje ŠTA ĆEŠ SAD", idealno je vrijeme za moj rant o valjanosti korištenja iskustava i pričica kao argumenata.

Samo zato jer se nalazimo u Oltaru tajni ne znači da se osnove argumentirane diskusije i principi znanstvene misli mogu ignorirati kao da nikada nisu postojali.
"Misterije" nisu nekompatibilne sa znanošću, niti su one sinonimi s vjerovanjem, transcendentalnim i nematerijalnim, kao što ovdje vlada zabluda.

Ako se priča o alternativnom liječenju, toj tematici valja pristupiti znanstveno kao i svakoj drugoj jer su ljudsko tijelo i liječenje nešto materijalno, mjerljivo i dokazivo.

Ukratko: iskustva i pričice - no-no. Moderator bi trebao činiti svoj posao i moderirati diskusiju, što znači paziti da se ovakve stvari ne pokušavaju plasirati kao argumenti.
Dokazi, znanstveni radovi, valjane pretpostavke temeljene na nekim čvrstim postavkama i slično - može, i diskusije će onda biti znatno kvalitetnije, tj. ići će negdje a ne završiti na vjerovanju. Ljudsko zdravlje je jedno od najgorih područja za osobna vjerovanja.

Ovo bi trebalo vrijediti svugdje u Oltaru tajni, kojemu bi bolje odgovarao pojam "misterije" nego "tajne" jer "tajna" implicira da netko čuva tu tajnu i ne želi reći nama ostalima, što je već prilično komična pretpostavka (koja, doduše, odgovara ozbiljnosti ovog podforuma), a misterija jednostavno označava nešto nepoznato što tek treba otkriti i objasniti a pobuđuje nam maštu.

kako onda objašnjavaš npr. situaciju koja se relativno nedavno dogodila

Dakle, kao što je jasno samo po sebi, čovjek ti, koliko god dobre volje i znanja imao, ne može nikako objasniti tu situaciju iz jednostavnog razloga što nema sve podatke o njoj, a formulirana je tako da samu sebe podržava.
Ljudi, pod dojmom takvih "čudotvornih" izlječenja, imaju tendenciju preuveličati nepoznat aspekt, a ostalo ispustiti.
Taj primjer se ne može uzeti ozbiljno jer fali podataka.

#9 Loukas

Loukas

Farmer

• Član
  • Pip
  • 71 posts

Posted 16 Jul 2010 - 20:27

naravno da vjerujem alternativnoj medicini jer je današnja primarna vrlo vrlo spora, po bolnicama se "beskrajno" dugo čeka, ja bi isto krenuo alternativnome dok čekam da ovi primarni nešta izkemijaju kako što gdje kada

iako moram reći da ima nekih biljaka koje stvarno dobro obavljaju posao u medicini

#10 Ur-Quan

Ur-Quan

Moderator svoga Inboxa

• Član
  • PipPipPip
  • 2827 posts

Posted 16 Jul 2010 - 20:42

Alternativna medicina većinom uključuje lijekove za neku bolest, bilo prehranom, konzumiranjem određenih preparata od prirodnih sastojaka, i sličnih preparata. Ali ono što čini alternativnu medicinu tako posebnom je ta doza mističnosti oko nje... Liječnik će ti propisati lijek za liječenje kamenca, smanjenje bolova i lakši život do operacije, ali alternativni "doktor" će ti odrediti život tako da organizam uradi ono što sam radi najbolje, očisti sebe, ti tu samo poboljšavaš produktivnost toga čišćenja preparatima koji ti pomažu u tim dijelovima tijela.

Zaključak ovog moga ranta je da se alternativna medicina bazira na tome da nezdravi život koji ima posljedice kroz bolesti okrene na zdravi život s čime se uklanjaju sve te posljedice, ali sve je to ogrnuto plaštom mistike i manjka zdravog razuma pa ispada nešto čudesno.

#11 Nea

Nea

Fantasy-Hr Urednik

• Član
  • PipPipPipPipPip
  • 11955 posts

Posted 16 Jul 2010 - 20:56

Zapravo su ljudi napravili mistično od onoga to nam je na početku bilo prirodno.

Na žalost ne mogu pronaći na netu (a i potraga je trajala 10 sec jer je užasno vruće) izvor ovog što sam pročitala: naime 10 najjačih lijekova, dakle najmoćnijih u liječenu potječe od biljaka, a ne od umjetno proizvedenih, zamjeniskih ili bilo kakvih.

A sad Neph, ovo nije osobno da odmah naglasim. Ti sa svojom znanošću i znanstvenim dokazima sve mi više balansiraš na granici fatalizma kao i neki s druge strane istoga tj. religije.

Toliko vjeruješ znanstvenicima a i oni su samo ljudi. Koliko puta je nešto znanstveno dokazano i držalo se kao ultimativna istina da bi na kraju ispao fail ili s vrmenom pokazalo da donosi više tete nego koristi. Koliko je znanstveno objavljenih radova ispalo krivotvoreno, koliko je znanstvenika primilo mito od farmaceutskih kuća kako bi prikazali krive ili preuveličane podatke? Evo, uzmi na primjer samo zadnji slučaj svinjske gripe.

No znanstvenici se u vezi takvih stvari drže kao i svećenici u vezi pedofilije.

Dakle, znanstvenici niti doktori nisu bogovi nego samo ljdi kao i ljudi koji mogu liječiti dodirom ili travari čiji su prirodni lijekovi čudesni. No znanstveni dokazi se ne preispituju i uzimaju kao istina i jedina istina, a dokazi izliječenja alternativne medicine i kada postoje odmah na prvu se uzimaju kao sranje i laži.

Dakle i uz sve podatke i dokaze niti znanstvenici se ne mogu shvaćati ozbiljno ako ćemo ići takvom tvrdom linijom kako ti ide u vezi svih tema ovdje u Oltari tajni.

#12 Mshai

Mshai

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 1425 posts

Posted 16 Jul 2010 - 20:57

Ovaj forum za neke je sve samo ne fantasy forum. Vas nekolicina bi podhitno trebala otvorit topic s anketom za preimenovanje foruma u nešto vezano uz znanost. Na svakom koraku vreba barem jedan ultra pametni klinac koji ima jedan jedini zadatak - trolati. Žao mi je jedino što znam da postoje neki koji bi htjeli čuti više o ovome, koji imaju otvoren um, ali više nemam ni najmanje volje za pisanjem ičega. Stvarno nema smisla bacati bisere pred svinje.

Au revoir, uživajte.

#13 Ur-Quan

Ur-Quan

Moderator svoga Inboxa

• Član
  • PipPipPip
  • 2827 posts

Posted 16 Jul 2010 - 21:13

Ovaj forum za neke je sve samo ne fantasy forum. Vas nekolicina bi podhitno trebala otvorit topic s anketom za preimenovanje foruma u nešto vezano uz znanost. Na svakom koraku vreba barem jedan ultra pametni klinac koji ima jedan jedini zadatak - trolati. Žao mi je jedino što znam da postoje neki koji bi htjeli čuti više o ovome, koji imaju otvoren um, ali više nemam ni najmanje volje za pisanjem ičega. Stvarno nema smisla bacati bisere pred svinje.

Au revoir, uživajte.

Kad se muvaš oko oltara i hramova, nema tu fantazije jer su generalne teme... Isto kao da kažeš da nema ozbiljnih postova u Ludari...

#14 quixoticelixer

quixoticelixer

Poison Ivy

• Član
  • PipPipPip
  • 4361 posts

Posted 16 Jul 2010 - 21:14

Ne znam zašto ljudi uvijek moraju imati konkretne znanstvene dokaze, sve crno na bijelo napisano, sve znanstveno provjereno jer inače ne valja i tome se ne može vjerovati?

Mislim, slobodno se vi možete trovati kojekakvom kemijom i laboratorijskim otpadom, ali iz iskustva znam da je meni glavobolja prošla i od bakinog recepta sa soli, a ne uvijek od neofena. Isto tako imamo cijelu paletu čajeva i sušenog bilja doma, a tata je pravi maher što se tog tiče i uvijek zna smućkati nešto od čega mi bude bolje, što god da me boli ili smeta.

Meni ne trebaju nikakve potvrde ni istraživanja kad vidim rezultate na sebi, ako nekome to nije dovoljno, ok.

#15 El Viejo Dragon

El Viejo Dragon

Enciklopedija beskorisnog znanja

• Član
  • PipPipPip
  • 2783 posts

Posted 16 Jul 2010 - 21:17

Mshai, ne budi dijete.

To što čitam fantasy i igram igre u tom settingu znači da moram vjerovati u sve bajke svih nadrivračeva i baba?

Ontopic:

Moj otac je pred jedno 9 godina obolio od čudnog virusa koji ga je ostavio prvo dva mjeseca nepokretnim a kasnije kad ga je preležao atrofiranim 90% invalidom.

Doktori tu nisu mogli puno - virus se omata oka krajeva živaca koji onda ne prenose signal mišićima. Navodno svakih 5-6 godina kod nas ima nekoliko oboljelih.

Par godina kasnije, stari je bacil parsto eura na tretmane kod bioenergetičara koji nisu pomogli.

Ergo - to placebo i Bullshit.

E sad, zdrava ishrana i liječenje biljkama - to sam osobno iskusio i radi, bez ikakvih vila, patuljaka, molitvi, viših bića i sl.

Edit zbog pravopisa.

#16 Veles

Veles

ljuta zvijer

• Član
  • PipPipPipPip
  • 7427 posts

Posted 16 Jul 2010 - 21:36

Zapravo su ljudi napravili mistično od onoga to nam je na početku bilo prirodno.

Na žalost ne mogu pronaći na netu (a i potraga je trajala 10 sec jer je užasno vruće) izvor ovog što sam pročitala: naime 10 najjačih lijekova, dakle najmoćnijih u liječenu potječe od biljaka, a ne od umjetno proizvedenih, zamjeniskih ili bilo kakvih.

Nea, nafta potječe od biljaka. Nema ništa što ljudi rade ili proizvode, pa bilo to zamjensko ili bilo kakvo, da nije podrijetlom od prirode. Svi lijekovi dakle imaju prirodno podrijetlo, kao i sve ostale stvari koje ljudi rade.

A sad Neph, ovo nije osobno da odmah naglasim. Ti sa svojom znanošću i znanstvenim dokazima sve mi više balansiraš na granici fatalizma kao i neki s druge strane istoga tj. religije.

Toliko vjeruješ znanstvenicima a i oni su samo ljudi. Koliko puta je nešto znanstveno dokazano i držalo se kao ultimativna istina da bi na kraju ispao fail ili s vrmenom pokazalo da donosi više tete nego koristi. Koliko je znanstveno objavljenih radova ispalo krivotvoreno, koliko je znanstvenika primilo mito od farmaceutskih kuća kako bi prikazali krive ili preuveličane podatke? Evo, uzmi na primjer samo zadnji slučaj svinjske gripe.

No znanstvenici se u vezi takvih stvari drže kao i svećenici u vezi pedofilije.

Dakle, znanstvenici niti doktori nisu bogovi nego samo ljdi kao i ljudi koji mogu liječiti dodirom ili travari čiji su prirodni lijekovi čudesni. No znanstveni dokazi se ne preispituju i uzimaju kao istina i jedina istina, a dokazi izliječenja alternativne medicine i kada postoje odmah na prvu se uzimaju kao sranje i laži.

Dakle i uz sve podatke i dokaze niti znanstvenici se ne mogu shvaćati ozbiljno ako ćemo ići takvom tvrdom linijom kako ti ide u vezi svih tema ovdje u Oltari tajni.

Ljudi koji ovako relativiziraju ne shvaćaju o čemu je poanta. A poanta je upravo u tome da znanost funkcionira drugačije od svih prijašnjih misaonih sistema - i shodno tome im je superiorna - zato jer se ne temelji na postupcima ili integritetu pojedinačnih ljudi, pa niti na obećanju/povjerenju u više biće/silu, nego na posve impersonalnom setu misaonih pravila koja su, zapravo, sama po sebi poprilično ograničena, krnja i u konačnici neutemeljena, ali interno konzistentna. Ukratko govoreći, znanost je superiornija vjerovanju u magiju i religiju upravo zato jer znanstvena metoda ne nudi niti apsolutno znanje, niti konačne odgovore na ništa. Kao što Neph reče, znanost kad dođe do misterije ne nudi automatski odgovor, ne nudi niti definitivan odgovor i definitivno ne skače na prvu loptu - što su sve odlike raznoraznih "alternativnih" vidova razmišljanja.

Što nas zapravo dovodi do paradoksa. Znanstveni način razmišljanja jest zapravo taj u kojem postoje nepoznanice, misterije i otkrića, jer kada se suoči s nečim nepoznatim, znanosti je prvi (a često i drugi i treći i deseti) odgovor: "Ne znamo što je to. Riječ je o misteriji. Ne možemo ju još shvatiti." Nakon dugo proučavanja, vaganja opcija i promišljanja, eventualno će se moći dati odgovor ili objašnjenje - ne nužno točno ili istinito, ali barem donekle funkcionalno za prvu ruku - što bi misterija ili nepoznanica mogla biti. Možda i neće. No svakako postoji nada da će se proširiti krug ljudske spoznaje i uvesti neki novi pojmovi u razmišljanje.

S druge strane, ovi vaš alternativni, da ne kažemo ne-znanstveni načini rzamišljanja, zapravo uopće ne dopuštaju niti postojanje misterija niti nikakva otkrića. Jer kad se suoči s nepoznanicom, alternativac uvijek ima spreman odgovor na što to je. Consequently, odgovor je redovito nešto već od prije poznato. Misterija zapravo ne postoji. Nepoznata svjetla na nebu su mali zeleni. Što bi drugo moglo biti? Neobjašnjivo ozdravljenje je božanska intervencija. Ah, a kako se drugačije mogao othrvati bolesti? Skače se na prvu loptu što se tiče objašnjenja, pretpostavke se ne odbacuju i ne provjeravaju i nikad, ali ama baš nikad, neće se reći "Naprosto ne znamo!" I u tome leži inferiornost takvog način razmišljanja onom znanstvenom: on je ciklički, stalno se vraća unatrag i vrti u krug, neprestance se reciklira i ne dopušta zapravo nikakav napredak niti nove spoznaje.

Stoga ove priče o zatucanosti podatcima, o znanstvenom fanatizmu koji treba otvoriti oči prema alternativnim spoznajama su zapravo posve obrnute od pravog stanja stvari. Znanstveni način razmišljanja je taj koji otvara oči i nudi nove spoznaje. Alternativa je konstatno vrćenje u krug u najboljem slučaju, a u najgorem čista regresija.

#17 Neph

Neph

chromatic chimera

• Član
  • PipPipPip
  • 2439 posts

Posted 16 Jul 2010 - 21:45

Au revoir, uživajte.

Možda je sada prikladan trenutak za upotrijebiti novi smajli na forumu?

:laugh:

Meni ne trebaju nikakve potvrde ni istraživanja kad vidim rezultate na sebi, ako nekome to nije dovoljno, ok.

Problem je upravo u tome što ljudi često pogriješe u takvom načinu razmišljanja, i stoga je ono nepouzdano.
Siguran sam da će se još na ovom forumu naći ljudi koji misle da se od hladnoće može prehladiti!
Naime, ljudi su primijetili na sebi da se prehlade kad je vani hladno, pa onda logično da hladnoća uzrokuje prehladu, zar ne? Totalno čvrsta logika.

Takvo zaključivanje ima hrpu problema s ljudskom percepcijom, očekivanjima, vjerovanjima, nekontroliranim uvjetima i statističkim pogreškama koji dovode do rezultata koji nije nužno istinit.
Eto zašto.

#18 quixoticelixer

quixoticelixer

Poison Ivy

• Član
  • PipPipPip
  • 4361 posts

Posted 16 Jul 2010 - 22:17

Dobro, ajd najbanalnije. Ak mene prestane bolit trbuh nakon što sam popila čaj, zapravo me i dalje boli, ali ja sam se uvjerila da me ne boli. Ili me nije niti bolio, hah!

#19 Neph

Neph

chromatic chimera

• Član
  • PipPipPip
  • 2439 posts

Posted 16 Jul 2010 - 22:22

Ono što djeluje tebi ne mora djelovati drugima.

#20 quixoticelixer

quixoticelixer

Poison Ivy

• Član
  • PipPipPip
  • 4361 posts

Posted 16 Jul 2010 - 22:29

Pa u tom i je stvar, svatko će koristiti i primijenjivati ono što njemu paše. Naravno, treba se kužiti u to što radiš, a i ako nisi skroz u tome, korisno je prihvatiti savjete drugih kojima je određena stvar pomogla. Doduše, ne bih baš plaćala stotine eura, nemam još takvih kriznih situacija :D

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users