Jump to content

Pozdrav goste!

Slobodno se registriraj ukoliko želiš sudjelovati u raspravama i zabavljati se s ostalim forumašima!

Photo

Š. B. D. S. N. D.

• Please log in to reply
215 replies to this topic

#21 Nea

Nea

Fantasy-Hr Urednik

• Član
  • PipPipPipPipPip
  • 11955 posts

Posted 10 Sep 2007 - 18:25

Koliko sam ja čitala po netu :great: dinosauri su ispočetka bili mali tj. "normalne" veličine i baš zbog toga što u to vrijeme nisu imali prirodnog neprijatelja razvili su se u gorostase...

No, ne znam da li ovdje gledamo pravo vrijeme tj. razdoblje u kojem su nastali dinosauri i ljudi ili špekuliramo s tim da su ljudi nastali u doba nastajanja dinosaura i tak...

S druge strane ako gledamo točna vremenska razdobolja nastajanja i jednih i drugih, možda bi majmuni iz kojih su nastali ljudi isto bili ogromni, pa bi i ljudi bili ogromni, ali bi imali i ogroman izvor hrane... Jer ako su i veliki dinosauri bili brzi zašto to ne bi mogli biti i ljudi?

Možda bi se i čovjek razvio u agresivnog predatora da bi preživio, a možda bi mu se i inteligencija ubrzano razvijala... Jer ako znamo da slijepci razvijaju čulo sluha više nego oni koji vide, možda bi ljudi razvili brže i jače svih 6, 7, 8 :great: osjetila? Prilagodba?

Prije nego što počnete pljuvati po meni: ja sam stara i imam nizak IQ :great:

#22 Vanaleto

Vanaleto

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 3645 posts

Posted 10 Sep 2007 - 18:48

Tu je i pitanje tople/hladne krvi. Kompleksan organ poput mozga velikog kao što je čovjek zahtijeva konstantnu opskrbu kisikom u takvim količinama (mslim da je i do 60 l na sat) da te potrebe može zadovoljiti samo topla krv sisavca, Dakle, dinosi bi prvo morali postati toplokrvi.

#23 Exxar

Exxar

Fantasy-Hr Urednik

• Član
  • PipPipPipPipPip
  • 10550 posts

Posted 10 Sep 2007 - 19:35

Oke, razumna prilagodba. Toplokrvni reptili, why not? Nismi ni rekli da bi odjednom postali inteligentni, morali bi evoluirati, što uključuje i znatne fizičke promjene.

#24 Vanaleto

Vanaleto

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 3645 posts

Posted 10 Sep 2007 - 19:57

Ne sjećam se otkuda, ali negdje sam pročitao kako postoje dokazi da su neke vrste dinosaura već napravile taj skok. No ništa nije 100%...

#25 Klosharr

Klosharr

The Wild Rover

• Član
  • PipPipPipPipPipPip
  • 18511 posts

Posted 11 Sep 2007 - 07:11

Oke, razumna prilagodba. Toplokrvni reptili, why not? Nismi ni rekli da bi odjednom postali inteligentni, morali bi evoluirati, što uključuje i znatne fizičke promjene.

istina, no prirodna evolucija vrste je jaaako usporena ukoliko ne postoje razlozi za evoluciju na višu razinu, npr. pojava superiornijeg grabežljivca. no, i to bi prvo krenulo tako da se razvije neki obrambeni sistem (krila, deblje koža, otrov koji se izlučuje kroz kožu...) dok bi evolucija na mentalnom polju tekla nešto sporije. ako za pretpostavku uzmemo da se čovjek u takvom okruženju ne bi mnogo razvio u tehnološkom smislu (a budimo realni, čovjek bez tehnologije je jedan od najslabijih grabežljivaca) samim time ne bi predstavljao prijetnju za večinu vrsta dinosaura tako da potreba za evolucijom na višu razinu čisto zbog pojave čovjeka ne postoji. tako da bi evolucija inteligencije dinosaura tekla jako sporo. no, ne zaboravimo da su to ipak životinje. ja smatram da bi bez obzira na njihovu možebitnu visoku inteligenciju (možda čak i na razini modernog čovjeka) njihovi instinktivni nagoni prevladali i da bi se i dalje ponašali kao životinje večinu vremena...

#26 Freya

Freya

goddess of eydis

• Član
  • PipPipPipPip
  • 8714 posts
  • LocationOsijek

Posted 11 Sep 2007 - 08:21

Ljudi se, kao i ostali sisavci, ne bi razvili, odnosno trebalo bi im par redova veličine više vremena da se razviju. Naime, sisavci su se razvili kak spada tek nakon što su dinosauri izumrli, tj. kada im se otvorila prilika da popune prazninu u ekosustavu koju su svojim izumiranjem ostavili dinosauri.

To je pravi odgovor! U vrijeme dinosaura sisavci su se tek počeli razvijati i bili su otprilike kao današnje rovke, miševi i slična zvjerad. Da dinosauri nisu izumrli, sisavci ne bi ni imali priliku evoluirati u toliko brojne vrste, pa se prema tome ne bi razvili ni primati pa tako niti ljudi. Ergo, da dinosauri nisu izumrli , nas ne bi ni bilo.
Možda, ali samo možda bi do nekog razvijenijeg stupnja inteligencije stigla neka druga skupina životinja, no to mi izgleda prilično nevjerojatno. :lol:

#27 Vanaleto

Vanaleto

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 3645 posts

Posted 11 Sep 2007 - 09:21

To je pravi odgovor! U vrijeme dinosaura sisavci su se tek počeli razvijati i bili su otprilike kao današnje rovke, miševi i slična zvjerad. Da dinosauri nisu izumrli, sisavci ne bi ni imali priliku evoluirati u toliko brojne vrste, pa se prema tome ne bi razvili ni primati pa tako niti ljudi. Ergo, da dinosauri nisu izumrli , nas ne bi ni bilo.
Možda, ali samo možda bi do nekog razvijenijeg stupnja inteligencije stigla neka druga skupina životinja, no to mi izgleda prilično nevjerojatno. :lol:

Zato je nužno za scenarij u kojima prežive dinosi, a i razviju se ljudi imati kopnenu masu tipa Australije gdje ne bi bilo dinosaura....

#28 Freya

Freya

goddess of eydis

• Član
  • PipPipPipPip
  • 8714 posts
  • LocationOsijek

Posted 12 Sep 2007 - 13:16

A zašto ih ne bi bilo?

#29 Vanaleto

Vanaleto

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 3645 posts

Posted 12 Sep 2007 - 14:41

A zašto ih ne bi bilo?

To je moja hipoteza koja se zasniva na stvarnom stanju stvari.
U vrijeme kad se Australija razdvajala od Pangeae sisavci se još nisu rasprostrli po svim kutevima kopnene mase planeta tako je Australija ostala pošteđena sisavačko evolucijskog booma i na njoj su se razvili tobolčari. Nigdje drugdje danas nemaš tobolčare, samo u Australiji i sada dolazak ljudi koji je posljedično rezultirao i dolaskom sisavaca uništava originalni australski ekosistem (posebno su koze problem jer pojedu sve živo).

Dakle. nužna nam je quazi-Australija gdje bi bili uvjeti za razvoj sisavaca optimalni kao što je u stvarnosti Autralija bila za tobolčare, a to znači bez dinosaura...

#30 Exxar

Exxar

Fantasy-Hr Urednik

• Član
  • PipPipPipPipPip
  • 10550 posts

Posted 12 Sep 2007 - 15:22

Ko kaže da dinosauri ne bi doplivali?

#31 Mithrandir

Mithrandir

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 1118 posts

Posted 12 Sep 2007 - 15:46

Pa ako sisavci nisu.. Koliko bi hladnokrvnom kopnenom stvoru trebalo dok se ne bi smrznuo takvim plivanjem?

#32 Ivanhoe

Ivanhoe

# lojtrica #

• Administrator
  • PipPipPipPipPip
  • 12179 posts

Posted 12 Sep 2007 - 15:49

Velki dio dinosaura je bio toplokrvan ili polutoplokrvan.

#33 Nea

Nea

Fantasy-Hr Urednik

• Član
  • PipPipPipPipPip
  • 11955 posts

Posted 12 Sep 2007 - 17:33

TYRANNOSAURUS REX, najveći i najpoznatiji mesožder među svim dinosaurima, ipak nije bio brz i opasan grabežljivac kakvim ga opisuju popularni holivudski filmovi, barem ako je suditi prema istraživanju objavljenom u časopisu "Journal of Theoretical Biology".

Tim stručnjaka na čelu s dr. Johnom Hutchinsonom, profesorom biomehanike na Kraljevskom veterinarskom koledžu u Londonu, ustanovio je da je životinja bila teška 6-8 tona, odnosno da je mogao postići maksimalnu brzinu između 25 i 40 km/h.

Međutim, najvažnije je otkriće to da je kralju dinosaura, zbog velike inercije, trebalo nekoliko sekundi da glavu pomakne za 45 stupnjeva.

To navodi na zaključak da se tiranosaur nije mogao okretati oko jedne noge, kao što pokazuju popularni filmovi ili dječje slikovnice.

Hutchinson smatra kako tiranosaur nije bio super-grabežljivac, te da je umjesto toga bio "spora i nespretna životinja" koja se mogla hraniti jedino plijenom koji je bio jednako spor. Manje, okretnije i brže životinje su mu mogle lako bježati.

Ova studija će bez svake sumnje dodati argumente revizionističkoj hipotezi paleontologa dr. Jacka Hornera koji je izazvao velike kontroverze tvrdnjom kako su tiranosauri umjesto strašnih grabežljivaca bili tek obični strvinari.

? :laugh:

#34 Vanaleto

Vanaleto

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 3645 posts

Posted 12 Sep 2007 - 18:01

Ko kaže da dinosauri ne bi doplivali?

Naravno da bi neki doplivali, ali tom metodom dolazili bi dinosi manje ili srednje veličine te u tako malim brojevima da bi ih ljudi mogli izbjegavati. Ne mora kompletno ne biti dinosa nego samo je važno da ne budu dominantni...

Ista situacija je bila s Aboridžinima dok nisu došli Europljani.

#35 Exxar

Exxar

Fantasy-Hr Urednik

• Član
  • PipPipPipPipPip
  • 10550 posts

Posted 12 Sep 2007 - 19:23

Jel znas kak slonovi dobro plivaju? Zast onda i velki nebi dosli...

#36 Tyronius Mook

Tyronius Mook

Sundryan Dungeon Master

• Član
  • PipPipPip
  • 2195 posts

Posted 13 Sep 2007 - 01:51

Osobno, mislim da dinosauri nisu izumrli, da bi sada potpuno vladali planetom.. Dok su oni vladali, a vladali su VRLO dugo, sisavci su bili na razini manjih glodavaca, i da su stvari ostale takve, dinosauri bi u potpunosti ovladali zemljom.

Iskreno, vjerujem da bi razvili inteligenciju, smanjili bi svoje potrebe, promjenili metablizam, razvili se do te mjere da bi sada umjesto ljudi imali reptile koji bi umjesto psa čuvara imali velociraptora čuvara.. Ili barem aligatora..

Sva živa bića na ovome planetu su sposobna prilagoditi se, i da su dinosauri imali dovoljno vremena, i oni bi se prilagodili.. Možda bi malo više ličili na čudnovatog kljunaša, ali svakako bi bili reptili, i bili bi inteligentni..

Moram priznati, od ovog topica mi je mašta proradila, i sad me full zanima kako bi to izgledalo, da dođeš doma i velociraptor te pozdravi na ulazu, promoli glavicu odmah pored znaka "opasan reptil", onda ti mama za večeru spremi odrezak od T-Rex-a na roštilju...

Doduše.. Postoji mogućnost i da bi sisavci bili istrebljeni, i onda bi se inteligencija razvila u jedinom sljedećem kandidatu.. Sipama! Čak sam gledao i neki dokumentarac o tome, di su rekli da bi za par stotina tisuća godina, kad se čovjek ne bi uplitao, potomci današnjih sipa vrlo vjerovatno bili inteligentni.. Nije ko da već sad neznaju igrati križić-kružić sa pigmentima boja na svojim leđima..

#37 Vanaleto

Vanaleto

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 3645 posts

Posted 13 Sep 2007 - 09:55

Sva živa bića na ovome planetu su sposobna prilagoditi se, i da su dinosauri imali dovoljno vremena, i oni bi se prilagodili.. Možda bi malo više ličili na čudnovatog kljunaša, ali svakako bi bili reptili, i bili bi inteligentni..

Moram priznati, od ovog topica mi je mašta proradila, i sad me full zanima kako bi to izgledalo, da dođeš doma i velociraptor te pozdravi na ulazu, promoli glavicu odmah pored znaka "opasan reptil", onda ti mama za večeru spremi odrezak od T-Rex-a na roštilju...

Doduše.. Postoji mogućnost i da bi sisavci bili istrebljeni, i onda bi se inteligencija razvila u jedinom sljedećem kandidatu.. Sipama! Čak sam gledao i neki dokumentarac o tome, di su rekli da bi za par stotina tisuća godina, kad se čovjek ne bi uplitao, potomci današnjih sipa vrlo vjerovatno bili inteligentni.. Nije ko da već sad neznaju igrati križić-kružić sa pigmentima boja na svojim leđima..

Imaš seriju te tematike. Ne znam jesi li čuo za nju, zove se Dinotopia. Ljudi i dinosi (biljožderi) žive zajedno u simbiozi, a mesožderi su stalna, ali udaljena prijetnja.

Gledao sam taj dokumentarac o budućoj evoluciji. Mislim da je rok bio 250 milijuna godina za sipe, ali su mi oni gigantski pauci što love ptice bili veća fora.

#38 Aronys

Aronys

Dreamer

• Član
  • PipPipPipPipPip
  • 13355 posts

Posted 16 Sep 2007 - 00:48

Joj da! Dinotopia je odlična serija. :cocky: A kako su sve razradili i razvili, primjerice oni letači :cocky:

#39 Nazgul_rulez

Nazgul_rulez

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 2189 posts

Posted 16 Sep 2007 - 21:32

Hvala svima koji su se uključili u raspravu , moram priznati da ste me ugodno iznenadili :lol:

Tema dinosauri je otvorena do pola noći tada se nastavlja nova tema i očekujem da ćete biti jednako aktivni :lol:

#40 Nazgul_rulez

Nazgul_rulez

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 2189 posts

Posted 16 Sep 2007 - 22:08

Dakle nastavljamo temu ...

Priroda je ipak osigurala čovjeku neometan razvoj , no što bi bilo da neandrtalci i njihovi kasniji nasljednici nisu tada otkrili neke bitne stvari poput vatre ?

Što bi bilo da je naš razvoj krenuo sporijim putem ... da li bi još i sada mlatili jedni po drugima toljagama, kopljima i buzdovanima umjesto kalašnikovima i nuklearnim oružjem ?

Dakle novo pitanje :

Što bi bilo da je razvoj praljudi bio usporen ?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users