Jump to content

Pozdrav goste!

Slobodno se registriraj ukoliko želiš sudjelovati u raspravama i zabavljati se s ostalim forumašima!

Photo

Maske

• Please log in to reply
31 replies to this topic

#1 Jaktens Tid

Jaktens Tid

Aristokat

• Član
  • PipPipPipPip
  • 6238 posts

Posted 06 Nov 2008 - 20:50

Primitivni narodi služe se maskama u obredima da bi prizvali odlike duhova/životinja/bogova, zato ih često koriste upravo šamani. No, valja spomenuti da su i stari Egipćani, Mikenjani i Grci u drami također nosili maske. Potom su ih imali u renesansi i baroku, commediji dell'arte, venecijanski balovi i slično. Ovdje se upoznajemo s maskama, njihovim značenjem i 'stilovima'.
Slobodno postajte slike.

#2 Elvenstar

Elvenstar

missing

• Član
  • PipPipPipPip
  • 9217 posts

Posted 06 Nov 2008 - 21:15

Obožavam maske :great: . Imam doma jednog prekrasnog vilenjaka (masku) a curka ima istog takvog patuljka :wtf: . Vilenjak je bio grozno skup ali vrijedilo je jer ga obožavam :love: .
Čitala sam negdje da one afričke maske nije dobro imati doma, ali prave, ne one jeftine replike :ok: .

#3 Jaktens Tid

Jaktens Tid

Aristokat

• Član
  • PipPipPipPip
  • 6238 posts

Posted 06 Nov 2008 - 21:20

koliko znam, one su originalno izvedene da bi čuvale od loših sila :ok:
ali meni ne bi bilo svejedno držati to doma...

#4 Luna

Luna

Pustolov

• Član
  • PipPip
  • 389 posts

Posted 06 Nov 2008 - 22:59

Jako volim maske :belj:

Posted Image

Dobila sam ju na poklon :great:,
predviđeno je da stoji kao ukras na zidu ali može se i nositi,
napravljena je ja mislim od kaširanog papira,
i na njoj sam pročitala da ju je napravio neki barba iz Velike Gorice (Tile Marinković).

www.maska-tile.com

#5 povjesničarka

povjesničarka

Sirena

• Član
  • PipPipPip
  • 2219 posts

Posted 20 Nov 2008 - 19:27

Ponosna sam vlasnica venecijanske maske,al samo one malo manje jer onu pravu veliku si nisma mogla priustiti dok sam bila u Veneciji....Obozavam maske pogotovo te poznate maske Venecije :smile:
(nesto me zeza photo,pa cu kasnije dati sliku maske gore)

#6 pasion of love

pasion of love

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 1226 posts

Posted 20 Nov 2008 - 19:43

Kad sam bila u Veroni, takve maske prodaju po štandovima na ulicama do 15 eura čini mi se.
Imam doma sliku na kompu. Ak se sjetim, aploudam ju :)

#7 povjesničarka

povjesničarka

Sirena

• Član
  • PipPipPip
  • 2219 posts

Posted 20 Nov 2008 - 19:44

Nismo bili u Veroni nego bas u Veneciji..Ona prava maska je dosla oko 40 eura a ja ih nisam imala.... :smile:

#8 pasion of love

pasion of love

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 1226 posts

Posted 20 Nov 2008 - 19:50

Dobro,ja sam bila u Veroni. Krivo si skužila :smile:

#9 Dooku

Dooku

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 4022 posts

Posted 29 Nov 2008 - 22:55

meni su maske spooky :cry:

#10 jaganjac

jaganjac

Pustolov

• Član
  • PipPip
  • 818 posts

Posted 30 Nov 2008 - 04:25

Primitivni narodi služe se maskama u obredima da bi prizvali odlike duhova/životinja/bogova, zato ih često koriste upravo šamani. No, valja spomenuti da su i stari Egipćani, Mikenjani i Grci u drami također nosili maske. Potom su ih imali u renesansi i baroku, commediji dell'arte, venecijanski balovi i slično. Ovdje se upoznajemo s maskama, njihovim značenjem i 'stilovima'.
Slobodno postajte slike.

moja najdrzaza kultura su afrikanci, oni su svoje obredne maske izradivali od drva, motivi masaka su najcesce bili zoomorfni ili antropomorfni. Korisitili su se u obredima, plesovima ili su predstavljale duhove predaka.
evo par slika:
Posted Image

Posted Image
Posted Image

Posted Image

jos jedna stvar...kao etnolog (jebiga, proofesionalna deformacija) moram napomenuti da se rijec primitivna/primitivno NE SMIJE koristiti. Jer, tko smo mi da kazemo da je neki narod primitivan ili nije, nemojte biti etnocentricni. Svi narodi su posebni i jedinstveni.

Čitala sam negdje da one afričke maske nije dobro imati doma, ali prave, ne one jeftine replike :great: .

to su predrasude

#11 Jaktens Tid

Jaktens Tid

Aristokat

• Član
  • PipPipPipPip
  • 6238 posts

Posted 18 Jan 2009 - 21:45

Sviđaju mi se kabuki maske :w00t: Ali one crno-bijele, kakvu ima Joey :love:

Posted Image

Također i one što su bile nošene u ratu u srednjem vijeku :think:

Posted Image

A vikinške maske su čitavi novi svijet :omg:

Posted Image

Posted Image

:blush:

#12 Rusalka

Rusalka

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 1629 posts

Posted 18 Jan 2009 - 23:36

Obožavam maske!! :smile:
Prije dvije godine je moja plesna grupa imala par koreografija u kojima smo koristili venecijanske maske i stvarno je bio lijep osjećaj tako plesati.
Čim skupim dovoljno love, kupit ću jednu pravu za sebe. Imam veliku želju otići na bal pod maskama u Amsterdam.

www.maska-tile.com

Znam za tog čovjeka :lol:
Mama je obećala da će mi kupiti za rođendan od njega jednu masku :smile: :love:

moja najdrzaza kultura su afrikanci, oni su svoje obredne maske izradivali od drva, motivi masaka su najcesce bili zoomorfni ili antropomorfni. Korisitili su se u obredima, plesovima ili su predstavljale duhove predaka.

I ja isto obožavam afričke maske. Imam doma tri, a ove godine ću iz Tanaznije donijeti još par :love:

jos jedna stvar...kao etnolog (jebiga, proofesionalna deformacija) moram napomenuti da se rijec primitivna/primitivno NE SMIJE koristiti. Jer, tko smo mi da kazemo da je neki narod primitivan ili nije, nemojte biti etnocentricni. Svi narodi su posebni i jedinstveni.
to su predrasude

:wink:

#13 Dreamer Deceiver

Dreamer Deceiver

Pustolov

• Član
  • PipPip
  • 179 posts

Posted 19 Jan 2009 - 09:48

najbolja maska po meni je ova na mojem avataru :)

#14 lexxl

lexxl

Pustolov

• Član
  • PipPip
  • 523 posts

Posted 19 Jan 2009 - 18:53

hm da maske prema predhodnim postovima nemam što reči sve rečeno ali eto imamo maske i za mobitele:)

dobro morao sam se našalit hm ali je istina no ipak maske su vitalni dio nekih obreda u raznim kulturama pretežno onih izumrlih najviše. neke sakrivaju mistične stvari kao npr lokijeva maska
no to je samo mit kao što je navedeno služile su za koješta ali pretežno su bile predmet negativnih obreda što se tiče starih civilizacija

#15 jaganjac

jaganjac

Pustolov

• Član
  • PipPip
  • 818 posts

Posted 21 Jan 2009 - 16:24

Evo jedne zanimljivosti....

u makedonskim obredima sa maskama, postojao je strah od smrti, tako da su sa prihvacanjem grdog, grotesnog, bezobraznog i nasilnog u obredima, oslobadali energiju kroz smijeh i branili se od straha od smrti. tada nastaju mrsne, bezobrazne pjesme (erotske).
glavni glumci u tim obredima su bili muskarci od 20-60 godina koji su se maskirali u zene, bake, djedove, zetove, nevjeste, vragove, koze, jarce, kobile
glavni rekvizit im je bio falusoidan simbol, stap za zadebljanjem na oba kraja
ovi su se obredi najcesce odrzavali za vrijeme Koleda (zima)

#16 Temnozor

Temnozor

Farmer

• Član
  • Pip
  • 37 posts

Posted 21 Jan 2009 - 17:36

jedina maska od koje ima neke koristi:
Posted Image

#17 Taliesin

Taliesin

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 3432 posts

Posted 21 Jan 2009 - 17:50

Nema do japanskih maska za samuraje i onih azteških obrednih.

#18 jaganjac

jaganjac

Pustolov

• Član
  • PipPip
  • 818 posts

Posted 21 Jan 2009 - 20:01

Nema do japanskih maska za samuraje i onih azteških obrednih.

stavi neke slike

#19 sylx77

sylx77

Farmer

• Član
  • Pip
  • 1 posts

Posted 20 Feb 2009 - 13:57

Japanska maska

cool mi je

#20 Farewell

Farewell

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 1497 posts

Posted 22 Feb 2009 - 21:05

u srednjem vijeku u Europi
liječnici su se štitili od kuge prekrivajući tijelo kožnim plaštem, a glavu i vrat pticolikom maskom u čijem su se kljunu nalazile esencije poput klinčića, ružmarina, cimeta i dr. čija su isparavanja odigrala značajnu profilaktičku ulogu.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users