Jump to content

Pozdrav goste!

Slobodno se registriraj ukoliko želiš sudjelovati u raspravama i zabavljati se s ostalim forumašima!

Photo

Lomovi I Ozljede

• Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 Lord

Lord

Abraxas

• Član
  • PipPipPipPip
  • 9676 posts
  • LocationHrvatska

Posted 17 Oct 2011 - 17:00

Imam jedno pitanje. Kako je to slomiti ruku, osjećaj, koliko dugo traje zacjeljivanje, što smeta itd.? Drugo je pitanje, kako je biti pretučen?
I treće, povijesno pitanje, kako su prije tretirali lomove, natučenost? Kako danas to rade?

#2 Belmorn

Belmorn

Fantasy-Hr Urednik

• Član
  • PipPipPipPip
  • 8265 posts
  • LocationKarlovac

Posted 17 Oct 2011 - 17:12

malo istražuješ ha? :D

ne mogu vjerovat da nikad nisi dobio batina, to je rite of passage svakom mladiću.

slomio sam ruku i dobio batina.
pukla mi je rotaciona kost u podlaktici, blizu šake. prijelom ne boli odmah, valjda zbog adrenalina, nego kad se rana ohladi.
tek nakon pola sata-sat kad sam otišao na slikanje u hitnu me zabolilo, jer su mi ruku slikali prvo vodoravno a onda okomito (obzirom na dlan). bolilo me okrenut ju u taj okomit položaj i držat ju tako). oštra, snažna bol.
dva dana sam nosio longetu i tada nisam osjećao naročitu bol jer sam odmarao ruku, a za oporavak ti mogu reći samo iz druge ruke.
umjesto da mi namjeste kost i da čekam 2 mjeseca u gipsu, odabrao sam operativno namještanje i fiksiranje metalnom pločicom. tako oporavak traje samo tjedan dana a pločica se vadi nakon pola godine (opet oporavak tjedan dana)

slomio sam nos u tučnjavi, dobio masu udaraca u trbuh koji nisu bili toliko dramatični. tu se više povrijedi ponos, bol od masnica itd nije strašna. nos sam trebao namještati al nikad nisam išao i recimo da se sam poravnao koliko je mogao.

#3 Mad Beard

Mad Beard

Djidji anarhista

• Član
  • PipPipPip
  • 1201 posts

Posted 17 Oct 2011 - 17:28

Ja sam slomio ruku, nogu i dobio jednom batina.

Ruku sam slomio kad sam imao 8 godina i znam da je boljelo ko vrag. Pukle su mi obe podlakticne kosti, nekih 5 cm iznad zgloba sake. Krivo su mi ruku namjestili tako da mi je i danas malo u savinutom polozaju. Ne sjecam se vise bas koliko sam nosio gips, ali znam da sam na kontrole i slikanja isao jos jedno dvije godine nakon prijeloma.
Nogu sam slomio prosle godine na rekreaciji (nogomet). Frend se zaletio u mene i meni pukla fibula na desnoj nozi. Ista ozljeda kao i kod eduarda de silve, samo ja nisam imao otvoreni prijelom. Cim je kost pukla pao sam dole i previjao se od bolova jedno 5 minuta. Probao sam odsepat do klupe ali nisam uopce mogao stat na nogu.
Nosio sam montaznu longetu tri mjeseca, Operativni putem su mi namjestili fibulu i stavili plocicu. Za tri mejseca sam mogao hodat bez staka a plocicu sam vadio godinu kasnije. Oporavak tjedan dana inace, a meni se malo zakopliciralo pa je bio oporavak mjesec dana.
Za razliku od Belma, mene su oba dva prijeloma boljela za poludit odmah pri prijelomu. Tek kad sam se ohladio me nije boljelo. Naravno pod uvjetom da ne mices to sto je slomljeno.

Kako sam po prirodi pacifista, nisam se bas tukao okolo. A i jos jedan razlog je sto sam bio kickboxer tako da oni koji su to znali nisu se ni htjeli tuc sa mnom :smile:
Batine sam dobio samo jednom i to sam bio pijan da sam jedva hodao. Uhvatili su me neki mulci, cetvorica (ne nisam vidio duplo :)), u mraku. Jedan me zasljepio sa baterijskom lampom, drugi se zaletio na mene i oborio me, ostali su dosli i poceli me cipelarit. Nisu me bas zahvatili tako da osim malo krvi iz nosa nije bilo nis strasno. Poslije sam saznao da su ti mulci istu tu vecer (bio je 1. maj) tako uhvatili jos par njih. Najbolje je bilo, kad su zavrsili sa cipelarenjem, ja sam se ustao i poceo im srat da su picke da idu cetiri na jednog, da ako hoce jedan na jedan. Srecom da su otisli, inace bi opet dobio. :laugh:

#4 Lord

Lord

Abraxas

• Član
  • PipPipPipPip
  • 9676 posts
  • LocationHrvatska

Posted 17 Oct 2011 - 17:33

Tukao se i nisam, više sam to radio u osnovnoj školi. Nikad nisam dobio batina, jer nisam tražio tučnjave, a kad bih se u kojoj našao, "kragna" i stisak su (uz moju visinu) odlučivali o tome. Dobio sam jednom šakom u nos i to slučajno čega se i ne sjećam previše. Dakle nisam previše dobio udaraca.

Mene ekšli zanima, kako je biti pretučen. Dakle doslovno šutan na podu, da imaš poslijedice bar jedno tjedan dana. To nisam doživio niti želim. Posted Image

Istražujem jer sam napisao jedan početak priče gdje su lika pretukli, polomili mu rebra i ruku pa me zanima koliko bi dugo taj oporavak trajao i kako bi se lik osjećao.

Ruku sam jednom iščašio, ali se vratila nazad na svoje mjesto, tako da su doktori rekli da mi je suzbijena ruka i imao sam langetu 2 tjedna i uopće se ne sjećam tog trenutka kad mi se to dogodilo, ali znam da je ekipa komentirala kak mi se ruka za 180 stupnjeva okrenula. Za rebra otprilike znam kako mi je napuklo jedno jer sam se biciklom zaletio su nekakv stupić koji je virio iz zemlje (mrak je bio i netko je otkinuo kantu za smeće i ostala je ta šipka viriti iz zemlje jedno 30-ak cm pa ju nisam vidio jer nije bilo svjetla) i nabio se na guvernal poprilično snažno. Ali opet si ne mgou dočarati kako je to polomit rebra, mogu zamisliti samo kao deset puta gore, dakle bole pluća dok dišeš i boli svaki dodir rebara.

#5 Ayllwyn

Ayllwyn

Special little snowflake

• Administrator
  • PipPipPipPipPip
  • 12192 posts

Posted 17 Oct 2011 - 17:43

ja sam slomila mali prst na desnoj ruci. bio je 4 puta širi i ljubičasto zeleno plavi. i zato sam nosila longetu do lakta valjda :dry:

a potukla sam se jednom, u petom razredu, dobila sam par udaraca u noge i guzicu, al je druga cura izvukla deblji kraj, ona je dobila po glavi i u stomak. al zaslužila je kurva.

#6 Decadent Sympozium

Decadent Sympozium

Prvi anti-heroj Eydisa kao takav

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 12824 posts

Posted 17 Oct 2011 - 17:53

Kako je to slomiti ruku

Ne znam, ali znam kako je slomiti ključnu kost i nogu. Noga je puno lakša pizda materina od ključne. Ključna bizarno boli, a boli te i cijelo vrijeme dok se oporavljaš na svaki pomak, nešto slično rebrima samo još bolnije. Kaj se moje noge tiče, ja sam imao sreće, navodno sam u strahu držao zgrčene mišiće sve dok mi nisu sredili gips i to mi je spasilo nogu. Inače je pretpostavka bila da sam trebao imati tipa 20 šarafa u nozi. Razlog, pukla mi je kroz sredinu i spiralno. Nitko ne zna kako je sve to ostalo na mjestu i to imaju gore negdje u klaićevoj zabilježeno kao slučaj, bar su tada rekli da će biti fajlirano. S nogom sam bio dva mjeseca u gipsu i 2 mjeseca terapije prije nego sam smio stati uopće. Onda još pol godine korekcija. Posljedice su što sada kod većih promjena vremena noga zaista divlja. Malo me frka kak bu kad bu mi 60. xD Od posljedica ključne, dosta mi je osjetljiva na dodir, ne znam zašto. Ključna mi je zarastala 2 mjeseca.

Drugo je pitanje, kako je biti pretučen?

Mene nisu nikad pošteno pretukli, ono tipa palice itd. jer sam bio nokautiran i onda kad sam pao kao pokošen tip se usro i dao petama vjetra. Bio je to šus u sljepoočnicu, nakon što smo se tipa 10 sekundi mlatili, koja mi je inače kristalna i to je bila jedna trenutna iznimna horizontalno presjecajuća bol koja mi je obila o obje očne šupljine i izašla van kroz usta. A bio me tip dva puta već pokušao jednako lupiti pa sam blokirao ali svejedno me opet iznenadio. Brzo se oporaviš, ali se u glavi osjećaš posramljeno. Onda skužiš u biti da si, kao što Belm kaže, prošao rite of passage, pa ti postane bolje iznutra. Stvar je u tome što te drugi put (osim u onim slučajevima kada se dogodi obratno) nije frka boli. ja sam se također čist dobro osjećao jer su svi čuli da su "Pereka stukli" i onda se po cijeloj kustošiji s pesima tražio frajer si tako i to je bilo kul. Poslije sam ga stuk'o u busu nakon kaj su mi ga pokazali i nabrijali me u 5 sekundi. Onda ga je nakon toga još jedan stuk'o jedno mjesec dana kasnije. Tog tipa više nikad nismo vidjeli u Kustošiji, navodno je iz Graberja, ali je sada odseljen. Bila je još scena kad me tip pik'o s nožem u ruku, to imam ožiljak, ali nije ni to bilo neko brutalno šoranje, samo sam na hitnoj završil, rekao sam da sam pao na granu. Poslije i prije sam bio u još kojekakvim situacijama ali nekako sam opstao. Nije mi se, doduše, dogodilo da nas iza nekog ugla najednom napadnu s cijevima i razbiju nas sve i spikaju.

I treće, povijesno pitanje, kako su prije tretirali lomove, natučenost? Kako danas to rade?

Neam pojma.

#7 Klosharr

Klosharr

The Wild Rover

• Član
  • PipPipPipPipPipPip
  • 18511 posts

Posted 18 Oct 2011 - 09:15

Imam jedno pitanje. Kako je to slomiti ruku, osjećaj, koliko dugo traje zacjeljivanje, što smeta itd.? Drugo je pitanje, kako je biti pretučen?

oko ''pretučen'' dijela ti nemrem pomoć, sori...
a niti oko lomova... imam dosta čvrste kosti i najbiže što sam bilo pravom lomu je napuknuće lubanje na 2 mjesta nakon saobraćajke... nije trebalo nikakvih zahvata niti tretiranja, zacijelilo je samo dosta brzo...

potres mozga je bio gadniji u svemu tome - par sekundi mi je slika bila dupla (kažu da su mi se u mozgu slika iz lijevog oka i desnog nakratko 'razdvojile' i trebalo je par sek da mozak opet to spoji u jednu sliku), čuješ sve oko sebe al mozak ti prvih par sekundi ne 'prepoznaje' zvukove pa neznaš kaj čuješ zapravo...imam čak jednu sekvencu u sjećanju gdje sebe gledam iz trećeg lica (ko kamera iza i iznad mene)... kažu doktori da je to ono kaj sam vidio dok sam letio kroz zrak i da mi je uslijed potresa mozga pobrkan timeline - mozak je zapamtio to sjećanje ali ga je ubacio prije pravog vremena paralelno sa onime šo sam vidio u 'prvo vrijeme' i tak mi je ostalo upamćeno... nešto ko reverzni deja vu...zadnja stvar od toga je dugotrajne prirode, al nek ti bude i to - odonda imam ubitačne glavobolje kod svake nagle promjene vremena ili tlaka u zraku...

a kak se osjećaš u tom trenu... u principu ne registriraš ništ oko sebe, samo ono što se događa sa tvojim tijelom - dal te nešt boli, dal se nešt ne osjeća kak bi trebalo (''jel mi to ruka okrenuta na drugu stranu?''), dal još stojiš il ležiš na nečemu... tek nakon nekih 5-10 sekundi ti percepcija dolazi u normalno stanje, valjda kad mozak završi emergency system scan...

#8 dorca vorbarra

dorca vorbarra

Kiss me

• Član
  • PipPipPipPipPip
  • 14756 posts
  • LocationPanonija

Posted 18 Oct 2011 - 13:21

slomio sam glavu palčane kosti (unutar lakatnog zgloba) kad sam prvi i zadnji put u životu išao na rolanje. boljelo je ali ne jako. bol bi se pojačala kod određenih pokreta, i uopće nisam mogao izvesti supinaciju (okretanje dlana prema gore). stavili su mi gips koji sam zbog sporog zarastanja nosio 6 tjedana. nakon toga mi je lakat ostao u tom položaju dok ga nisam fizikalnom terapijom trazgibao tijekom tri mjeseca. i danas imam nekih 3 stupnja skraćen kut opružanja lakta i ne mogu u toj ruci nositi veće terete.

no najteže mi je bilo što nisam mogao desnom bacati kockice i slagati likove za AD&D. A ja sam dešnjački ekstremist, ne mogupisat lijevom da mi život ovisi.

#9 Tyronius Mook

Tyronius Mook

Sundryan Dungeon Master

• Član
  • PipPipPip
  • 2195 posts

Posted 18 Oct 2011 - 15:31

Ja sam u nekom 5-6 razredu osnove škole slomio lijevu ruku, malo iznad zapešća, zapravo nije pukla kost do kraja nego nekih 95%, tako da nije bilo potrebno namještati. Bolilo je jako odmah po udarcu (neki kreten me na tjelesom podčkaljio dok sam izlazio iz igre graničara i rukom sam opalio pod pravim kutem na švedsku gredu, nikad nisam saznao tko je, da saznam, ubio bi boga u njemu), i ruka mi se osječala kao da je obamrla..

Onda sam ju stavio pod hladnu vodu, ali to nije pomoglo. Nakon toga, bol je bila tupa sve dok nismo došli na samoborsku hitnu (da živim u zabiti) gdje mi je sestra koja je bila sama dežurna dala tabletu protiv bolova i prepipala mjesto loma (vrlo grubo, sve zvijezde sam vidio), te me poslala u vinogradsku.

Tamo sam čekao više sati na red jer je bilo hitnijih slučajeva, tokom čega me ruka tupo boljela i nije baš reagirala na podražaje (npr nisam ju baš mogao držati kako sam htio niti manipulirati njome). Dobio sam gips koji sam skidao nakon 2 mjeseca. Svi su se na njega potpisali..

NAJGORE u cijelom iskustvu je taj osječaj kada ti je ruka u gipsu, a gips se poćne s vremenom runiti, pa te onda svrbi, a nemožeš dosegnuti nićime da se počešeš... To je gore od bilo koje boli...

Na kraju je bilo fora kada ti skinu gips, a ruka ti se navikla na težinu gipsa, pa ti je onda sve lagano i ruka ti leti...

#10 Mad Beard

Mad Beard

Djidji anarhista

• Član
  • PipPipPip
  • 1201 posts

Posted 18 Oct 2011 - 15:46

NAJGORE u cijelom iskustvu je taj osječaj kada ti je ruka u gipsu, a gips se poćne s vremenom runiti, pa te onda svrbi, a nemožeš dosegnuti nićime da se počešeš... To je gore od bilo koje boli...

Ima ima. Znam ja iz iskustva. Samo uzmes mamimu/bakinu iglu za pletenje/kackanje :wink:

#11 dorca vorbarra

dorca vorbarra

Kiss me

• Član
  • PipPipPipPipPip
  • 14756 posts
  • LocationPanonija

Posted 18 Oct 2011 - 16:41

drška od muhomlata.

#12 Psychotic

Psychotic

Duck Mutant

• Član
  • PipPipPipPipPip
  • 10058 posts

Posted 19 Oct 2011 - 19:33

Ja sam vise puta dobio batine, jednom su me cipelarili al sam si zastitio glavu pa sam imo samo neke hematomčiće po nogama i leđima, više je ponos potrgan, i onak neko vrijeme mi je bed bilo hodat okolo.
Jednom su me dobro ustrašili ali nije bilo fizičkih ozlijeda, nego samo materijalnih. (kasnije su završili u ćuzi, a ja dobio stvari nazad)
Nesto recentije sam dobio umjesto šakom u glavu, razbijenom čašom u ruku, pa mi je to rasjeklo mali prst, krvi kolko oćeš a stvar je prošla za 10 dana, nisam išo na šivanje jer mi se nije dalo, istina mozda sam trebo, al u tom trenutku me prao adrenalin pa nisam niš osjetio.
Na koncertu nesto slicno mlaćenju jednom bilo pa sam imo hematom na prsima od one štange :laugh: , boli dugo, al nema posljedica, ajd recimo tjedan dana je mijenjalo boju.

Nisam niš lomio, al sam istezao ligamente, imo razne posjekotine i tak.
Najgore kaj sam imo je da mi je noga odletila u žbice od bicikla pa sam osto bez mesa na stopalu, bil sam 40 dana u bolnici, imo sto godina gips, pa longetu, al nema lomova, super kosti imam :)) .

#13 Faint Smile

Faint Smile

Vitez

• Član
  • PipPipPip
  • 3297 posts

Posted 19 Oct 2011 - 21:59

mene su jednom pokusali tuci. njih dvanaest. bili su visoki iznad dva metra i imali su po sto kila. uz to svi su nosili palice, boksere i nozeve. zvali su se yakuze ili tako nekako. borio sam se hrabro, ko grizli.

inace, niti sam kada sta lomio, niti sam primio kakve poštene batine.

mozete me zvati... unbreakable

Posted Image

#14 Katur

Katur

Pustolov

• Član
  • PipPip
  • 295 posts

Posted 06 Nov 2011 - 20:23

sječam se kad sam slomio ruku i nogu, bol je bila užasna, sve dok se kosti ne vrate na mjesto, a kad sam slomio rebro nisam ništa osjetio. najgore je bilo kad su mi na živo lomili ruku i ponovo je namještali. dobro je što je kratko trajalo. a, kad si pretučen... prvo ništ ne osjetiš od adrenalina (ili alkohola?), a sljedeći dan, ovisno o intenzitetu šore... nemam pojma, pa ni tad ne boli nešt jako, samo kvrge i masnice bole na dodir. ahm... više za račun bole prijave za kršenje javnog reda i mira, i nadanje da nisi nikom nanjeo neku težu tjelesnu ozljedu. samo se lijepo čuvaj, pij puno mlijeka i nikom nemoj kršiti red i mir :) i bit ćeš sretan do kraja života, možda čak budeš utjecajan i ugledan čovjek?

#15 Falak

Falak

Connor Ratonhnhaké:ton Kenway

• Član
  • PipPipPip
  • 1495 posts
  • LocationI'm in Miami Beatch

Posted 06 Nov 2011 - 22:57

Ha, prekjučer pao te slomio čašicu od zgloba na gležnju.... Bolilo je dok nisu doktori namjestili zglob natrag unutra, u tom trenutku sam VRIŠTO OD BOLA, a sad... Hodam po kući sa štakama i tako...

#16 dorca vorbarra

dorca vorbarra

Kiss me

• Član
  • PipPipPipPipPip
  • 14756 posts
  • LocationPanonija

Posted 07 Nov 2011 - 00:54

uh...sretno. i sjeti se, ibuprofen je tvoj prijatelj.

#17 Ur-Quan

Ur-Quan

Moderator svoga Inboxa

• Član
  • PipPipPip
  • 2863 posts

Posted 07 Nov 2011 - 22:16

Ja sam iščašio koljeno bio (popucali ligamenti i tako to). Stari me je u prijateljevu autu povezao sve do bolnice u roku 30 minuta, dok je ozljeda bila "topla". Dok mi je namještao nogu za drugo slikanje, doktor je pomjerio i vratio mi nehajice koljeno nazad ^^. Drugo slikanje je pokazalo da je sve u redu. Nije nešto dugo boljelo, puno gori je dugotrajan postupak rehabilitacije noge. Gadno je kada ne možeš ni ubrzat 2 mjeseca, 3.

#18 abominacije

abominacije

(/:=D

• Član
  • PipPipPipPipPip
  • 12699 posts

Posted 17 Jan 2012 - 14:20

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.c...ed/O_OI4TtzlDw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

#19 Belmorn

Belmorn

Fantasy-Hr Urednik

• Član
  • PipPipPipPip
  • 8265 posts
  • LocationKarlovac

Posted 18 Jan 2012 - 13:00

frajer prodaje magic the gathering

sviđa mi se kako doktor zaslužan za prah kaže da "on NEKAKO govori tijelu da treba obnavljati stanice"
kao da ni sam ne zna kak to funkcionira.

inače, ako svu nadu da to funkcionira polažu u regenerirani prst, mogu odmah prestat. nije ni prvi ni posljednji čovjek kojem se tako regenerirao vrh prsta. događa se i bez pomoći praha.
(zapravo, ne znam zakaj serem kad vjerujem u budućnost tih istraživanja i mogućnost regeneracije udova s pravom tehnologijom)

#20 Decadent Sympozium

Decadent Sympozium

Prvi anti-heroj Eydisa kao takav

• Moderator
  • PipPipPipPipPip
  • 12824 posts

Posted 18 Jan 2012 - 14:48

Ne moraš u to vjerovati, to je činjenica mogućnosti, samo se treba istražiti.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users